Ски бягане
Ски бягането е зимен олимпийски спорт, част от северните дисциплини. Главният ръководен орган на спорта е Международната федерация по ски. Най-големият успех на България в ски бягането е бронзовият медал на Иван Лебанов от Олимпиадата в Лейк Пласид през 1980 г. в дисциплината 30 км класически стил.
История
За родина на ските се счита Норвегия, където ските възникнали като съоръжения за удобно придвижване по сняг.
Първите състезания по ски се провеждат през 1843 г. в Тромсьо, Норвегия.
Ски бягането е в програмата на зимните олимпийски игри от началото им през 1924 г. Състезанията за жени са проведени за първи път на олимпиадата в Осло през 1952 г.
От 1973 се провежда неофициално, а от 1981 година официално ежегодната Световна купа по ски бягане.
Класически
Свободен
Състезания
- Ежегодно от октомври до март се провежда Световната купа по ски бягане. Календарът включва 12 до 16 индивидуални състезания и шест до осем щафети.
- На всеки две години се провежда световно първенство по ски северни дисциплини, на което редом със ски бягането има състезания по ски скокове и северна комбинация.
- Ски бягането е основна част от зимните олимпийски игри.
Дисциплини
Състезания по ски бягане могат да се провеждат на всякакви дистанции, но на световни първенства и олимпийски игри се провеждат по шест дисциплини за мъже и жени.
При мъжете дисциплините са спринт, отборен спринт, 15 км интервален старт, 30 км двойно преследване, 50 км масов старт и щафета 4 х 10 км.
При жените дисциплините са спринт, отборен спринт, 10 км интервален старт, 15 км двойно преследване, 30 км масов старт и щафета 4 х 5 км.
Спринт
Спринтът се провежда на дистанция от 1 до 1,5 км. Състезанието започва с квалификация като 16-те най-добри участват в четири 1/4-финала с масов старт. Двамата най-добри от всеки 1/4-финал се класират за полуфинала. По същият начин двамата най-добри от полуфиналите се класират за финалния спринт. Така на финала участват четирима състезатели. Победител е първият пресекъл финалната линия.
Отборен спринт
Отборният спринт се провежда на същата дистанция като спринта. Всеки отбор се състои от двама души, които си предават щафетата по три пъти. Общата дистанция е шест дължини. Също като спринтът победителите от полуфиналите се класират за финала, но всяко състезание участват пет отбора (спрямо четири състезателя при индивидуалния спринт).
Интервален старт
При интервалният старт състезателите стартират един след друг, на интервали от 15 до 30 секунди, в зависимост от състезанието. Състезателят с най-малко време на финала е победител.
Двойно преследване
При двойното преследване всички състезатели стартират едновременно и пробягват половината дистанция в класически стил. След това състезателите сменят екипировката и пробягват останалата половина от дистанцията в свободен стил.
Масов старт
При масовия старт всички състезатели стартират едновременно и победител е този, който първи пресече финалната линия.
Щафета
Щафетата е отборно състезание, в което всеки отбор се състои от четирима състезатели. Първите двама тичат в класически стил, последните двама - в свободен. Победител е този отбор, чиито четвърти състезател пресече финалната линия първи.